Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Trabzon - BeşikdüzüTrabzon - Beşikdüzü
ÇITLAKLIÇITLAKLI
MahallesiMahallesi
wwwwww
.citlaklimahallesi..citlaklimahallesi.
comcomBasın Bülteni Basın Bülteni

Eklenti Kur
Radyo Radyo

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
CanlıCanlı Yayın Yayın
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
İletişimİletişim Formu Formuinfo@citlaklimahallesi.com

Çeşitli Bilgiler Çeşitli Bilgiler

YÖREMİZİN TARİHİ


KÖYÜMÜZÜN TARİHÇESİ

Köyümüz halkı Oğuz Türklerinin Üçok koluna bağlı ÇEPNİ boyundandır. Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Pontus Rum Devletine son vermesiyle devlet otoritesinin güven duyduğu kavimleri Doğu Karadeniz bölümünde belirli yerlere yerleştirme (iskan) politikasının sonucu olarak köy halkımızın ataları Horasan-Erzurum-Gümüşhane-Torul istikametiyle Harşit Vadisini takip ederek Kürtün üzerinden Üzümözü Köyüne yerleşmişlerdir.

Bugünkü Aloğlu Konağının bulunduğu yakınındaki Konaksuyu mevkiine günümüzden yaklaşık 350 yıl önce geldikleri bilinmektedir. Yukarıda belirtilen güzergah boyunca çeşitli yönlere dağılım olmuş, bunlardan geniş bir ailede Giresun şehir merkezinde ÇITLAKKALE mevkiine yerleşmiştir.

Üzümözü köyüne yerleşen büyüklerimiz nüfus artışı sebebiyle Ağasar Deresi mevkiinde Bekiroğlu hane civarına yerleştirilmiştir.Daha sonra bu yörenin ekonomik ve arazi durumu yetersiz kalınca yaklaşık 250 yıl önce bugünkü Çıtlaklı Köyünün bulunduğu coğrafyada Konakyatağı mevkiine yerleştirilmişlerdir.

Bugünkü Çıtlaklı toprakları Kızılağaç Köyü halkından Hacıislamoğullarına ait hayvan otlağı olarak kullanılan arazi iken Üzümözü Köyünden gelen Dedemiz bu arazinin kullanım hakkını Hacıislamoğullarından istemiş bu talep kabul görmüş ve yerleşim gerçekleşmiştir.

Uzun yıllar Ağaçlı Köyüne bağlı bir mahalle olarak  kalan ÇITLAKLI 04.05.2001 tarihinde köy halkının bağımsız köy olma isteğiyle yapılan referandum sonucunda, İçişleri Bakanlığının belirtilen tarihindeki onayı ile bağımsız köy olma hakkını kazanmıştır.
Bu dönemde İlçe Kaymakamı Sn Sadettin Kalkan çabalarıyla ve
rahmetli Katip Mehmet Çıtlak , emekli öğretmen Veysel Çıtlak, öğretmen Ömer Çıtlak´ın üstün çabaları  sonucunda köy olma hakkına sahip olduk.
Hizmetlerinden dolayı rahmetli Katip Mehmet Çıtlak´ı saygıyla anar, eski İlçe kaymakamımız Sn Sadettin Kalkan, emekli öğretmen Veysel Çıtlak ile öğretmen Ömer Çıtlak´a köyümüz halkı adına teşekkür ederiz.

12 Kasım 2012 tarihinde TBMM Genel Kurulu´nda, 13 ilin büyükşehir olmasına ilişkin tasarı kabul edilerek yasalaştı.30 Mart 2014 tarihinde yapılan mahalli yerel seçimlerden sonra daha önce ÇITLAKLI KÖYÜ olarak bilinen yerleşim yerimiz ÇITLAKLI MAHALLESİ ismi adı altında değişmiş olup;muhtarımız iki dönem görev yapmış olan Bilal ÇITLAK yeniden bir dönem daha mahalle halkından yetki alarak görevine devam etmektedir.Azalık görevlerine ise Sabri ÇITLAK( Mustafa oğlu),Mehmet ÇITLAK (Mustafa oğlu),Muhammet ÇITLAK (Abdullah oğlu), Ali ÇITLAK (Veysel oğlu) seçilmişlerdir.

Sayfa Üretim süresi :0,0215

© 2012 citlaklimahallesi.com
Çıtlaklı Mahallesi Web Portalı http://www.citlaklimahallesi.com

Tam Ekran