Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Trabzon - BeşikdüzüTrabzon - Beşikdüzü
ÇITLAKLIÇITLAKLI
MahallesiMahallesi
wwwwww
.citlaklimahallesi..citlaklimahallesi.
comcomBasın Bülteni Basın Bülteni

Eklenti Kur
Radyo Radyo

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
CanlıCanlı Yayın Yayın
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
İletişimİletişim Formu Formuinfo@citlaklimahallesi.com

Çeşitli Bilgiler Çeşitli Bilgiler

YÖREMİZİN TANITIMI

COĞRAFİ KONUM

Çıtlaklı Köyü ilçemiz Beşikdüzünün güneyinde yer almakta ve ilçeye uzaklığı 12 km’dir. Köyümüzün doğusunda Bozlu ve Ağaçlı köyleri,batısında Şalpazarı ilçesi Üzümözü Köyü ve Ağasar Deresi,kuzeyinde Yeşilköy Beldesi, güneyinde ise Şalpazarı ilçesi Akçiriş Köyü bulunmaktadır.

Beşikdüzü-Şalpazarı karayolu köyümüzün batısında Ağasar Deresine çok yakın geçmekte olup; güneyde Akçiriş  batıda Üzümözü köyleri ile olan sınırımız aynı zamanda Beşikdüzü-Şalpazarı ilçe sınırını belirler.Köyümüzün yeryüzü şekilleri bakımından Doğu Karadeniz bölümünün eğimli ve engebeli topografik yapısını bünyesinde barındırmaktadır. Doğusunda 889m yüksekliğinde Yumru Tepesi yer alır.Köyün engebeli ve eğimli fiziki yapısı nedeniyle selinti su aşındırması hızlıdır. Bu sebeple su erozyonu çok etkilidir.Yüzey akışına geçen yoğun yağışlar nedeniyle köyün güneyinde Büyük Dere,kuzeyinde Çakallık Deresi batıdan Ağasar Deresine dökülürler.Ayrıca kaynağını köyün sembolü olan Kuşkalesi mevkiinden alan Küçük Dere  de Büyük Dere’nin koludur.Büyük Dere üzerinde bulunan T
ombul Göl geçmişte köy halkının çamaşır yıkadığı ve çocukların serinlemek için yaz ayları boyunca yüzdükleri bir göldür.İKLİM

Karadeniz Bölgesinin nemli ılıman ikliminin etkisi altında bulunan köyümüz her mevsim yağışlıdır.Yağışlar en çok ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde görülmektedir.Köyün batısından doğusuna doğru gidildikçe oluşan belirgin yükseklik farkına bağlı olarak sıcaklık ve yağışta değişiklikler gözlenmektedir.Bu durum köyün beşeri ve ekonomik faaliyetlerini etkiler.

TARIM

İklim ve yükselti, köyün tarımsal faaliyetlerinde çeşitlilik yaşanmasını etkiler. Köyümüzün en önemli tarımsal geçim kaynağı tüm Doğu Karadeniz Bölümünde olduğu gibi kuşkusuz fındık ve mısırdır.


Ilıman iklim yapısı, bakı faktörü, topografik yapısının uygunluğu nedeniyle hemen hemen köyümüzün tamamında kaliteli, ince kabuklu yağlı fındık yetiştirilmektedir. Köyün verimli toprak yapısına sahip oluşu nedeniyle özellikle sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Fasulye, patates, biber, patlıcan, salatalık, lahana, pırasa, pazı, roka, nane, balkabağı, dolmalık kabak gibi çok çeşitli sebze ürünleriyle; elma armut, incir,siyah üzüm, hurma, erik, kiraz, kivi, turunçgiller gibi çok çeşitli meyve ürünleri yetiştirilir.

HAYVANCILIK

Hayvancılık köyümüzün geçim kaynaklarından biridir. Büyükbaş hayvancılığı son yıllarda azalsada küçükbaş hayvancılığı önemini korumaktadır.


Hayvancılıktan elde edilen süt, tereyağ,yoğurt,peynir gibi ürünler köyümüze yakın Beşikdüzü ve Şalpazarı gibi ilçelerde bölge halkının hizmetine sunulmak üzere pazarlarda ve gıda ürünleri satan işletmelerdeki yerini alır.

ULAŞIM


Köyümüzün ulaşımı uzun yıllar Beşikdüzü,Takazlı,Yeşilköy Beldesi üzerinde bulunan grup yolu güzergahından sağlanmakta iken günümüzde Beşikdüzü-Şalpazarı yolu üzerinden alınan bir ana bağlantı yolu ile sağlanmaktadır.Köyün Kalebaşı Mahallesinin ulaşımı Beşikdüzü-Ağaçlı Köyü üzerindendir.Sayfa Üretim süresi :0,0137

© 2012 citlaklimahallesi.com
Çıtlaklı Mahallesi Web Portalı http://www.citlaklimahallesi.com

Tam Ekran